V průběhu jara byly na obecním úřadu v Tojicích realizovány tematické přednášky/workshopy, vztahující se k projektu „Dýcháme za Tojickou hrušeň“ podpořenému Nadací VIA ve Fondu místních iniciativ. Aktivitu občanského sdružení Pod Zelenou Horou podpořila také obec Tojice finančním darem ve výši 5000,- Kč či poskytnutím zázemí zcela zdarma.
Kurzy pravidelně navštěvovalo zhruba 15 místních i přespolních žen, které se pod vedením lektorky Mgr. Ivany Sieberové z městského muzea v Klatovech dozvěděly nejen mnoho zajímavostí na téma přírody, stromů a jejich ochrany, ale také se naučily na souvisejících rukodělných kurzech několik řemeslných technik, které budou moci v budoucnu využít nejen pro radost, ale třeba i drobný přivýdělek.
Další fáze projektu zahrnovaly například dobrovolnickou práci při úpravě tojické aleje do Louček, vznik speciálního landartového díla - kmene, na kterém jsou obtisknuty dlaně všech osob, zapojených do projektu a Jaroslavem Hodkem ze Spáleného Poříčí vyřezána tematická plastika, či v neposlední řadě výsadbu nové hrušně, která by měla poskytnout budoucím generacím „Tojičáků“ úrodu i stín, tak jako se tomu stalo před zhruba 300 lety, kdy byla vysazena hrušeň původní - vyvrácená v roce 2007 orkánem Kyrill a přesto následně ověnčená Nadací partnerství titulem „Strom hrdina“.
Popis landartového díla od Jaroslava Hodka: Najdeme na něm zlomenou starou hrušeň, vyvrácenou orkánem Kyrill, která „pláče“ ze svých kořenů, najdeme na něm otisky rukou lidí, zapojených do projektu – dospělých i dětí, nalezneme tu mladý stromek i další důležitá data v historii této události. Nechybí ani pověstný kaz na kráse, značící, že životy i naše skutky jsou pomíjivé stejně jako zub času, zakousnutý do pařezu staré hrušky. Symbolika z těch dvou částí původně lipového kmene stromu, poraženého na náměstí ve Spáleném Poříčí při tamních úpravách, doslova čiší.